Jak zorganizować wyjazd do Azji - kilka słów żeby nie zanudzać.

Celem poniżej zamieszczonych informacji jest zobrazowanie kierunków, w których należy działać aby odwiedziny Azji stały się wyprawą życia a nie walką o przeżycie.

W chwili egzystencjalnej zadumy w Momo Centre w Kathmandu, która zdarzyła się podczas oczekiwania na zamówione pierożki momo odkryliśmy, że Azji się nie zwiedza - Azję się przeżywa. Wychowani w kulturze europejskiego ładu skazani jesteśmy, po wylądowaniu w Azji, na przeżycie szoku. Różne są odmiany szoku - jest mega szok, jest szok paralizator. Może być też szok light. Jeżeli chcesz przeżyć szok light - proszę weź sobie do serca poniższe wskazówki.

Preludium
Azja jest wielka. Azja jest różna. Jest jak domino rozsypane na połowie naszego globu. Ma wiele twarzy i wiele oblicz. Raz dzika i straszna za chwilę gościnna i życzliwa. Może być niesamowicie zatłoczona (Indie) i pusta jak księżyc (Pamir Hwy). To co ją tworzy to Duch, Ludzie i Przyroda. Pomijając dowolną z płaszczyzn - pomijasz ją całą!

Poniżej zagadnienia do "medytacji przedwyjazdowej"

Kultura
Przed wyjazdem nie czytaj przewodników. Wyrwij z nich jedynie mapki. Czasem oswobodzą CIĘ z tłumu rikszarzy. Nie oglądaj broszurek w biurach. To tylko papier. Ludzie są trójwymiarowi. Kopalnią wiedzy jest Internet. Wejdź na stronę www.youtube.com wpisz "Indie" i ... przenieś się w inny świat. Koniecznie ustal jakie są religie w krajach w których się poruszasz i jakie zasady wnoszą w życie ich mieszkańców. Pamiętaj o podstawach - w meczecie zdejmuj obuwie, młynkami modlitewnymi kręć zgodnie ze wskazówkami zegara. 

Jeżeli wybierzesz się do Azji z nami - dostaniesz przed wyjazdem worek maili. Będą zawierały informacje bez których początki przeżywania Azji mogą być co najmniej ... męczące.


Ludzie
O co spytasz jadącego z Tobą w pociągu? O czym z nim porozmawiasz?

Wszyscy znamy "zapychacze" w takich momentach. W Azji są one jednak zupełnie inne. Przygotuj sobie wcześniej odpowiedzi - bo jadąc na stopa w kurdystanie po zachodzie słońca możesz nie mieć możliwości zadzwonienia do przyjaciela.

Do kanonu pytań można zaliczyć:

Ile masz lat?
Czy masz żonę/męża?
Jak długo jesteś po ślubie?
Ile masz dzieci?
Jak CI się układa z teściową?

Pytania dotyczące polityki to śliski temat. W krajach z "demokracją kontrolowaną" należy unikać ich jak ognia.

Żadne zwiedzanie czy przyroda nie utrwali w Tobie obrazu Azji tak jak to zrobią ludzie, których spotykasz w drodze. Choćby nawet nie znali obcego języka - ich gesty, spojrzenia, uśmiech to wszystko opowiada CI o nich. O ich historiach i codziennych trudach. O tym co jest część tej wielkiej mozaiki.

Nie bój się. Otwórz się na nich. Gdy już wrócisz z podróży i zamkniesz oczy to właśnie oni będą mówić do Ciebie. Śmiać się i płakać. Krzyczeć i trąbić. Medytować i tańczyć. Trwać w Tobie ... choć przygoda już dawno się zakończyła.

Plan wyjazdu
Dzięki informacjom zdobytym na forach internetowych sporządź plan wyjazdu. Na osi czasu nanieś poszczególne etapy. Pamiętaj o zapasie czasowym na wypadek zdarzeń losowych.

Jeżeli nie masz głowy do planowania wyjazdu - skorzystaj z jednego z naszych programów.

Szpej
Wykonaj listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą. Wystartuj do tego dużo wcześniej. Pakując się godzinę przed odlotem możesz strzelić sobie samobója.

Wszyscy uczestnicy naszych wyjazdów otrzymują listę niezbędnych oraz opcjonalnych rzeczy. Do listy dołączony jest także wykaz zalecanych szczepień oraz lista rzeczy, które można zakupić na miejscu bo są znacznie tańsze niż w Polsce.

Czas
Zegarek i komórka to w Azji namiastka luksusu. Zegarek jest tym bardziej produktem luksusowym, że bynajmniej nie służy do mierzenia czasu. Czas w Azji płynie zupełnie inaczej. Wolniej. Niektórzy twierdzą nawet, że stoi w miejscu. W delcie Gangesu narodziła się cywilizacja ludzkości. Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak wygląda trzeci świat - polecamy slumsy Kalkuty lub Delhi.

Musisz się dostosować. Inaczej zwariujesz. Autobus odjedzie kiedy kierowca wyrzuje do końca betal. Rikszarz pojedzie jak obudzi go syn. Proszę usiąść, podamy herbatę, tylko jedna godzinka i sprawę załatwimy. Dlaczego się tak denerwujecie? Przecież zaraz przyjdzie szef! To tylko namiastka.

Waluty
Masz do wyboru - gotówkę i płytki sen. Karty lub czeki i śpisz twardo do samego rana. Jeżeli już weźmiesz gotówkę koniecznie umieść kieszonki w wewnętrznych częściach spodni. Karty i czeki gwarantują bezpieczeństwo - jednak znalezienie bankomatu w Porcie Bajkał jest niestety niewykonalne. Należy też pamiętać, że trup nazwany Dolarem Amerykańskim robi ciągle w Azji duże wrażenie. 

Organizacja na miejscu 
Zakładając, że szybko dostosujesz się do azjatyckich warunków dalej powinno iść dosyć gładko. Początkowo zakup biletu na autobus zajmie CI cały dzień. Gdy wsiądziesz do autobusu zobaczysz, że inni podróżni kupują go u kierowcy i płacą 1/3 zapłaconej przez Ciebie ceny. Tzw. frycowe to opłata dla tych, którzy się uczą. Wyjazd do taniej Azji szybko może okazać się mocno drogi. 

Zapraszamy więc do skorzystania z naszych usług. Jeżeli jedziesz do Azji pierwszy raz - szybko przekonasz się, że ceny uzyskiwane przy zorganizowanych wyjazdach grupowych są dużo niższe niż w turystyce indywidualnej. Marża organizatora nie jest więc doliczona do ceny wyjazdu a stanowi różnicę pomiędzy kosztem jednego uczestnika w wyjeździe indywidualnym i wyjeździe grupowym.